Ako si vybrať moto chrániče?

Chrániče na motocykel slúžia ako ochrana kĺbov a citlivých častí tela pred možným zranením. Sú veľmi dôležité pre zaistenie bezpečnosti každého motorkára. Kvalitu a množstvo chráničov si môžete vybrať podľa svojich nárokov na bezpečnosť. Pri výbere sa riaďte tiež tým, na akom motocykli jazdíte, v akých podmienkach jazdíte a dbajte na to, aby boli chrániče homologované.

 

 

Odkazy na rôzne typy chráničov:

 

·         Kolenné chrániče

·         Lakťové  chrániče

·         Chrbticové chrániče

·         Telové chrániče

·         Obličkové pásy

 

 

Aké moto chrániče zvoliť?

 

Nech jazdíte na akomkoľvek motocykli, mali by ste používať minimálne chrániče kolien, lakťov, ramien a chrbta. Pokiaľ sú chrániče integrované, sú umiestnené v príslušných vreckách búnd či nohavíc a bývajú ľahko vyberateľné. V prípade, že nie sú chrániče súčasťou bundy či nohavíc, môžete si ich dokúpiť a vďaka pripraveným vreckám bundu a nohavice chráničmi dovybaviť. Väčšina motorkárov sa tiež nezaobíde bez obličkového pásu či nákrčníku.

 

 

 

Z čoho sú chrániče vyrobené?

 

Chrániče bývajú vyrobené z ľahkých materiálov s tvarovou pamäťou. U cestovného oblečenia sa používajú prevažne chrániče vyrobené zo špeciálnych pien, ktoré majú schopnosť vysokej absorpcie nárazu. Jazdci na športových motocykloch či jazdci v teréne používajú chrániče, ktoré sú vyrábané aj zo špeciálnych plastov či kompozitných materiálov. Pokiaľ nie sú chrániče integrované, majú z vnútornej strany mäkké výstelky a upevňujú sa pomocou elastických popruhov. U športovejšieho typu oblečenia sa používajú tiež vonkajšie protektory ramien, lakťov či kolien vyrobené z ľahkých kovov.

 

 

Pár slov o chrbticových chráničoch

 

V dnešnej dobe už nie je chrbticový chránič dôležitý len v oblasti motocyklových športov. Chránič je dobré nosiť hneď na prvej vrstve oblečenia a je dôležité ho poriadne pripevniť. K tomu slúžia elastické traky a bedrový popruh, ktorý si utiahnete podľa potreby. Chránič by Vás nemal moc obmedzovať, ani by sa nemal moc hýbať.

 

 

 

Homologizácia chráničov

 

Všetky chrániče by mali byť homologované. Mäkké nehomologované chrániče v podobe molitanovej výplne Vás pri páde príliš neochránia. Označenie CE, ktoré na chráničoch môžete nájsť, znamená, že výrobok spĺňa všetky náležitosti daných smerníc. U chráničov by tiež nemalo chýbať uvedenie čísla Európske normy, ktorú chránič spĺňa.

 

 

 

 

Autorom nákupného poradcu je www.motozem.sk.